Planning Commission

Meetings

  • 7pm
  • Fourth Thursday of each month

Members

There are nine members appointed by the mayor with council approval for five-year terms.

  • Karen Planalp
    Term expires on August 4, 2024
  • Pastor Timothy Doyle
    Term expires on December 14, 2024
  • Lauren Catron, Vice-Chairperson
    Term expires on July 17, 2022
  • Ben Burtnett
    Term expires on February 12, 2023
  • Donna Jean Boyer
    Term expires on July 22, 2023
  • Joshua Knight
    Term expires on August 5, 2023
  • Reba Kendall, Chairperson
    Term expires on January 29, 2022
  • Robert L. Bucher
    Term expires on June 18, 2023
  • Allison Tschannen
    Term expires on July 15, 2024

About the Commission

The commission:

  • Conducts one monthly public hearing to consider all zoning and subdivision ordinances and amendments for the purpose of promoting health, safety, and the general welfare of the community
  • Makes recommendation to the council before final action by the council
  • Reviews the city's comprehensive plan and updates thereof

Agendas and Minutes for the Planning Commission

2019 Schedule (PDF) for the Planning Commission